דילוג לתוכן הראשי

זה היום שלי- ערכת קלפים לתקשורת מקרבת

לפעמים אנחנו מרגישים שאנחנו לא מצליחים לשוחח עם הילדים שלנו ולא שיחה חד צדדית אלא שיחה של ממש עם שאלות ותשובות שהן לא "סתומות". תחשבו רגע- כמה פעמים יצא לכם לשאול את הילדים שלכם איך היה בבית הספר ולקבל מהם את התשובה הקצרה שלא מובילה לשום מקום: "טוב"? או להחזיר אותם מפעילות כלשהי או מחבר ולשאול מה הם עשו ולקבל את התשובה המעצבנת והפשוטה שגם היא לא מובילה לשום מקום: "כיף?"
מייאש ביותר אבל תשמחו לדעת שיש לכך סיבה ואפשר גם לשנות את זה.

ילדים לא רוצים בכוונה לא לענות לכם או לענות לכם בקצרה. הסיבה היא מאוד פשוטה- לא לכל הילדים יש את היכולת להביע את עצמם בצורה מילולית ברורה או לענות על שאלות בצורה ברורה באופן וורבאלי (גם לא לכל המבוגרים יש את היכולת הזו אגב) ולכן הם צריכים הכוונה וסיוע על מנת לנהל שיחה. אם תתחילו לספר להם לדוגמא, על היום שלכם ומה עשיתם ולשתף אותם ולאחר מכן תתחילו לשאול שאלות מדויקות יותר כמו: "אילו מקצועות למדת היום?" או "ספר לי על מקרה שגרם לך לחייך/לצחוק במהלך היום", הם ידעו בדיוק מה אתם שואלים אותם והם גם יצליחו לענות לכם בצורה מדויקת יותר. 
אבל כמו שהם לא יודעים תמיד מה לענות לכם גם אנחנו ההורים לא תמיד יודעים מה לשאול אותם בכדי לקבל תשובות... בדיוק בגלל מקרים כאלה ובשביל מצבים כאלה יצרה רוני לנגרמן זיו מנחת הורים ויוצרת מוצרים ממותגים  ביחד עם ענת גזית מנחת קבוצות ויועצת חינוכית,  את ערכת קלפי המשחק העונה לשם:  'זה היום שלי'.צילום מתוך אתר הפייסבוק

משחק הקלפים 'זה היום שלי' נועד בדיוק לסיטואציות כאלה. הוא מספק להורים כלים להתמודדות עם מצבים כאלה ומצבים נוספים בהורות. המשחק שרוני וענת פיתחו מאפשר לנו ההורים לפתח שיחה על מה שקורה וקרה בבית, אצל חברים, בפעילות אחר הצהריים או בכיתה. בעזרת השאלות וההכוונה אפשר להעמיק את ההבנה של עולם הילדים ומה הם באמת חוו והרגישו במהלך היום. המשחק מתאים לילדי בית הספר היסודי והוא משחק נהדר לכל בני הבית- תופתעו כמה קל יהיה לכם לשאול שאלות פתאום וכמה סבלנות תפתחו בלהקשיב לתשובות- לא רק לשמוע אותן על הדרך תוך כדי.
גם בתור מבוגרים תוכלו להשתמש בכלים שלמדתם במשחק הזה בכדי לייעל ולתעל שיחות ביניכם ולא רק עם הילדים.

תגובות