דילוג לתוכן הראשי

טיול חינמי בעיר נצרת - בואו להתאהב בעיקר הקסומה והצבעונית הזואחד מהדברים הטובים שיצאו בסבב הלחימה האחרון הוא פתיחת קבוצת הפייסבוק שנקראת 'הרוב המתון'. מדובר בקבוצה המאפשרת לכולם- ערבים, יהודים, דרוזים, דתיים וחילוניים לשתף במחשבות, לשאול שאלות, לדבר ובעיקר להכיר אחד את השני מעבר לסטיגמות ולדעות הקדומות. וזה הרבה יותר ממה שעשינו בשנים האחרונות וזה אף פעם לא מאוחר מדי.

אחד מהאנשים היותר בולטים בקבוצה הזו הוא אוסאמה מאט. זה שמברך בכל בוקר את כולם בוקר טוב וצבאח אל חיר וזה שהחליט להתחיל להדריך סיורים להכרת העיר נצרת -העיר שבה הוא חי, ללא עלות רק בשביל שכולם יכירו ויגלו כמה יפה העיר נצרת.


אוסאמה מאט (צילום פרטי)

אפילו ההקדמה בדף הפייסבוק שלו תגרום לכם לחייך!

"שלום! שמי אוסאמה, מורה דרך מנצרת. לפני כחודש פרסמתי בקבוצת "הרוב המתון" פוסט שמזמין אנשים לבוא ולגלות את העיר שלי בעצמם. מצד אחד רציתי שכולנו נחזור לשפיות ונורמליות. מצד שני הרי מדובר בעיירה יפה ומלאה בהיסטוריה ופינות קסומות בפני עצמה. 
ההיענות הייתה יוצאת מן הכלל ומרוב הפניות שקיבלתי לא ידעתי איך להתחיל אפילו. בסופו של דבר אודליה, חברה קרובה, הציעה (ובנתה בעצמה) את מסמך "ההרשמה" הזה ומי שהגיע אליו מוזמן למלא את הפרטים אם היא/הוא מעוניינת/מעוניין להשתתף בסיור. 
העלות של הסיור היא 0 (כן, ראיתם נכון, אפס) וזה לא כי הסיור לא שווה תשלום (שאלו את ידידיכם כמה משלמים על סיור), אלא כי אני פשוט רוצה לראות את עירי היפה נצרת שוקקת חיים ואותכם מאד מתמוגגים מלהסתובב בסמטאותיה הציוריות."


אוסאמה מאט (צילום פרטי)
אוסאמה מאט (צילום פרטי)


אוסאמה מאט (צילום פרטי)


את הסיור הוא עורך בעצמו כמורה דרך מוסמך, בשבת בבוקר. הסיור מתחיל מכיכר מעיין מרים מול מסעדת ביאת. הסיור נמשך כשעה וחצי (אולי יותר). אם באים עם רכב מומלץ לחנות בחניון פראנק סינאטרה (אופציה עדיפה), חניון "אלמוטראן" (אופציה טובה אבל יקרה) או בחניון שאמא. 

כששואלים אותו למה הסיור הוא ללא עלות הוא עונה שזה לא כי סיור מודרך הוא זול אלא כי הוא אוהב את העיר היפה שלי ורוצה לראות אותה שמחה בנוכחות של אנשים שרוצים להכיר וללמוד.

העיר נצרת היא העיר הערבית הגדולה ביותר בישראל. יש בה יותר מ- 77,000 תושבים וכולם ערבים כאשר רובם מוסלמים.

מדובר בעיר שמסמלת ומסמנת הלך רוח חשוב במגזר הערבי ומהווה מרכז כלכלי, פוליטי, תקשורתי ותרבותי. מעבר לכך היא עיר יפיפייה שמשלבת את החדש והישן, העתיק והמתחדש ותמיד אפשר לגלות בה עוד סמטה ועוד סיפור מעניין והדרך המומלצת לעשות זאת היא בסיור מודרך של אוסמה.

חזרה לסבב הלחימה האחרון, הרבה ערים מעורבות סבלו מפרעות והרבה שכנים ערבים ויהודים עוד עובדים בלשקם את היחסים. המדינה המורכבת שבה אנחנו חיים לא ידעה תקופה שכזו- קצרה אך אלימה במיוחד, אבל אם אנחנו- כאזרחים לא נדע להתגבר על כך לעולם לא נצליח לחיות פה ביחד ולא משנה מי יעמוד בראשות הממשלה. 

זו הסיבה שקבוצות כאלה הן חשובות ופעילויות כאלה הן חשובות. קירוב לבבות ויהודים וערבים שמסרבים להיות אויבים.

להרשמה לסיור הבא, לחצו כאן 

שלחו לנו תמונות וספרו איך היה

חן וליבי


תגובות