דילוג לתוכן הראשי

כיסא ארגונומי - הפתרון לכאבי גב


עבודה במשרד או מהבית ואפילו בילוי בשעות הפנאי אל מול המחשב או קונסולות משחק, כוללת בדרך כלל שהות ממושכת וזמן ישיבה ארוך על כיסא משרדי, מה שעלול להוסיף לחץ על מבנה עמוד השדרה ולגרום לכאבי שלד שריר שונים. מחקרי ארגונומיה רבים הוכיחו שכיסא ארגונומי יכול להגביר את הפרודוקטיביות ולמקסם את היעילות של היושב בו. 

בין אם מדובר בעבודה, לימודים או אפילו משחקים. לכן, כדי למנוע הופעת כאבי גב וכדי שלא יהפכו לכאב יום יומי חשוב שיהיה לכם כיסא ארגונומי אשר תומך בגב התחתון ומעודד ישיבה נכונה. 

מהי ארגונומיה ומה חשיבותה? 

ארגונומיה פיזיולוגית עוסקת במבנה גוף האדם ותפקודו. במחקר ארגונומי נבחנים החומרים, מבנה סביבות עבודה, דרישות עבודה וסיכונים שונים, תנוחות של הגוף הגורמות ללחץ ובעיות בשרירים, בשלד ועוד. כסא ארגונומי הוא כסא המספק לגוף ובעיקר לגב את התמיכה הנכונה והאופטימלית גם לאחר שעות רבות וארוכות של ישיבה. כיסא ארגונומי יעודד יציבה נכונה, יפחית כאבים ויתמוך במבנה עמוד השדרה. אלו עוזרים בדרך עקיפה גם לשיפור הריכוז ולהפקת תוצאות טובות יותר, בין אם אנו יושבים למטרת עבודה, לימודים או אפילו משחקים במחשב או בקונסולה. 


כסאות ארגונומיים מבית SPIDER - 650 ש"ח
להשיג אצל המשווקים המורשים ובאתר היבואן סיריוס אלקטרוניקה
צילום יחצ 


מהו הכיסא המשרדי הארגונומי הטוב ביותר? 

ישנם סוגים רבים של כסאות ארגונומיים. אין כיסא משרדי מסוג אחד בהכרח טוב יותר, אך ישנם כמה דברים חשובים שריכז עבורינו אביחי סורוקה פיזיותרפיסט והבעלים של מרכז טרגט לפיזיותרפיה ואורך חיים בריא על מנת שנוכל להשוות בין דגמים של  כיסא משרדי ארגונומי איכותי:

גובה המושב - גובה כיסא משרדי צריך להיות מתכוונן בקלות- בחרו כיסא עם מנוף כיוונון פנאומטי כך שיתאים עצמו לגובה המשתמש. גובה מושב שמתאים לרוב האנשים נע בין 16-21 ס"מ מהרצפה. כך מתאפשרת נוחות מקסימלית לרגליים, כאשר הירכיים אופקיות והזרועות בגובה השולחן. 

רוחב ועומק המושב – על המושב להיות בעל רוחב ועומק מספיק כדי לתמוך בנוחות לכל משתמש. בדרך כלל 40-45 ס"מ. רוחב סטנדרטי. (העומק מקדימה לאחור של המושב) צריך להיות מספיק כדי שהמשתמש יצליח לשבת עם הגב על משענת הגב של הכיסא המשרדי הארגונומי תוך שהוא משאיר כ- 5-8 ס"מ בין הגב למושב של הכיסא. ההטיה של המושב קדימה או אחורה צריכה להיות מתכווננת. 

משענת הגב – משענת גב צריכה להיות ברוחב של 30 – 48 ס"מ. אם משענת הגב נפרדת מהמושב, עליה להיות מתכוונת בגובה ובזוית וזאת על מנת לתמוך בעיקול הטבעי של עמוד השדרה. אם הכיסא כולל מושב ומשענת כמקשה אחת, על המשענת להיות מתכוונת בזווית קדימה ואחורה, עם מנגנון נעילה על מנת להבטיח שהמשענת לא תעבור לאחור יותר מידי. רצוי שכיסא משרדי יהיה בעל ריפוד מספיק נוח לישיבה עליו לפרקי זמן ממושכים ועשוי מבד נושם . 

משענת היד – משענות הידיים צריכות לאפשר לזרועות המשתמש לנוח בנוחות ולכתפיים לשבת ברוגע . המרפקים והזרועות התחתונות צריכים לנוח קלות, והזרוע לא צריכה להיות על משענת היד בזמן ההקלדה על המחשב. 

בסיס מסתובב – כל סגנון קונבנציונלי של כיסא ארגונומי צריך להסתובב בקלות כדי שהמשתמש יוכל להגיע לאזורים שונים בשולחן העבודה מבלי להתאמץ. אם הכיסא אינו מסתובב בחופשיות, ייתכן ותרגישו עייפות מיידית בזרועות ובצוואר. הרגליים שלכם צריכות לנוח בצורה שטוחה על הרצפה. אם לא, כוונו את גובה הכיסא והוסיפו משענת רגליים. 

גלגלים – כמעט לכל כיסא יש בסיס גלגלים, עם זאת קחו בחשבון היכן אתם מתכננים להניח את הכיסא : יתכן שיהיה צורך לרכוש כיסא עם גלגלים המיועדים במיוחד לתנועה על שטיח. 

בחירת הכיסא הארגונומי הנכון תעניק לכם תמיכה בגב התחתון שתרומתה ליציבה היא חשובה מאוד. לעמוד השדרה המותני יש עקומה מותנית (לורדוזה), תמיכת הכסא באותה לורדוזה תשמור על עמוד השדרה תמוך לאורכו. על הכיסא להתאים למותניים הן מהגובה והן מהעומק, כך שלכל משתמש תהיה התאמה נכונה לתמיכה בעקומה המותנית של הגב התחתון. 


עם כל הדגשים אשר הוזכרו יש לזכור שמידות הגוף והיחסים שונים בין אחד לשני ולכן ממליץ אביחי סורוקה פיזיותרפיסט והבעלים של מרכז טרגט לפיזיותרפיה ואורך חיים בריא,  לשבת על הכסא בעת תהליך הרכישה ולוודא נוחות והתאמה למידות גופינו. 

בנוסף, להתאמת הכסא אשר יתמוך בגב יש להקפיד על פעילות גופנית קבועה ומסודרת הכוללת תרגול לב ריאה בשילוב תרגילי חיזוק לכל קבוצות שרירי הגוף. לאורך יום עבודה או ישיבה ממושכת מומלץ להקפיד על הפוגות לטובת מתיחות כלליות של גב ורגלים.     במחיר 479 ש"ח  MARVO כיסא ארגונומי מבית 
ביבוא בלעדי של סיריוס אלקטרוניקה, להשיג בחנויות המובחרות
צילום יחצ
תגובות