דילוג לתוכן הראשי

רכבת היתומים - ספר שמכניס לפרופורציותיש שמעבירים את התקופה האחרונה מול הנטפליקס בבינג'ים אינסופיים, יש שהורידו אפליקציות חדשות לנייד, יש שנמצאים יותר במדיה החברתית ויש שקוראים ספרים.
אנחנו עושות גם וגם וגם אבל אוהבות לקרוא, בעיקר כשממליצים לנו על ספר טוב שמלא בהכל- מתח, אהבה, היסטוריה ומושר השכל)
אנחנו מאלה חושבות ומאמינות שדווקא בתקופה בה נדמה שכולם איבדו פרופורציות, שהעולם כולו השתגע ושסוגרים אותנו כל רגע, הגיע הזמן לנצל את הזמן ובמקום לבהות במסך לקרוא ספר. ואם כבר החלטתם לקרוא ספר או כמה ספרים (זה שהספרייה סגורה זה לא תירוץ לא עבורכם ולא עבור הילדים שלכם, יש הנחות רבות על ספרים בחנויות ואפשר להחליף עם חברים )- כדאי שהספר 'רכבת היתומים' יהיה ברשימה שלכם. במקום גבוה במיוחד!מתוך האתר של ידיעות ספריםהאמת שקראנו אותו בעבר וכשהתחלנו לקרוא אותו חלק מהפרטים חזרו אלינו אבל כשספר הוא טוב- תמיד כיף לקרוא אותו שוב. והסיבה שהוא טוב כל כך היא הכתיבה הקולחת, המעבר בין העבר לעתיד, השילוב בין הסיפורים כאשר כל כך הרבה השתנה אבל בעצם לא השתנה הרבה וגם- שילוב של כל עולם הרגשות בספר אחד. עצב, שמחה, התרגשות, בהלה, חשש, רחמים....
הספר עצמו קרוב למדי לנתוני היסטוריה אמיתיים אבל מסופר דרך סיפור אישי. מדובר בסיפור שחלקו מתרחש בשנת 1929 וחלקו בשנת 2011 ולא לאט הסיפורים נשזרים זה בזה. המספרת האחת היא ילדה בת שבע עשרה בשנות האלפיים ,במשפחה אומנת שמרגישה שאף אחד לא באמת מבין אותה או מקשיב לה או אכפת לו ממנה והיא צריכה להתמודד עם העולם (או ככה היא חושבת לפחות). המספרת השנייה היא אישה בת תשעים פלוס שמספרת את סיפור חייה מהרגע שעלתה מאירלנד עם משפחתה לארצות הברית והיא רק בת תשע ואת כל התלאות שעברו עליה.
בין השתיים נרקמת חברות מיוחדת של ממש שכן הן שונות מאוד אבל גם מאוד דומות, יותר ממה שהן חושבות.
הסיפור מותח, עצוב, מצחיק, מזעזע, מעורר מחשבות, תהיות, גורם לומר 'תודה לאל' כמה פעמים ובעיקר מכניס לפרופורציות. זה ספר שנקרא בנשימה אחת, בסקרנות ובהלם על האומץ, התעוזה, והגורל של שתי ילדות בשתי תקופות שונות לגמרי.

זה ספר שגורם לכם לאחר שתסיימו לקרוא אותו, להסתכל על כל אחד ואחת שנמצא בחיים שלכם או שאתם נתקלים בו בצורה אחרת- כי אין לנו באמת מוסג מה כל אחד עבר בחייו ומה הביא אותו להיכן שהוא נמצא בו היום. ספר מרתק, שלא תצליחו להוריד מהיד, ולא תוכלו לעכל את העובדה שמדובר אולי לא בסיפור ספציפי אמיתי אבל בהחלט מבוסס על סיפורים אמיתיים ועל תקופות בהיסטוריה משנות העשרים של המאה שעברה ועד שנות העשרה של המאה הזו, וכל מה שעברנו בדרך- מבחינה עולמית ואישית.

תגובות